Sławomir Mazurek: Standaryzacja to nie rewolucja
Ze Sławomirem Mazurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, o selektywnej zbiórce odpadów komunalnych, rozmawia Piotr Talaga
Łącznie artykułów: 1651.
Ze Sławomirem Mazurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, o selektywnej zbiórce odpadów komunalnych, rozmawia Piotr Talaga
Komisja Europejska wystosowała do polskiego rządu ostrzeżenia w sprawach związanych z ochroną przyrody: gospodarką odpadami, odnawialnymi źródłami energii, transportem i Puszczą Białowieską.
Aż trzynaście ton odpadów zebrało toruńskie przedsiębiorstwo oczyszczania miasta w mobilnym punkcie zbierania odpadów.
W Gdańsku powołano nową spółkę - Gdańskie Usługi Komunalne - która od 1 kwietnia 2018 r. będzie odpowiedzialna za gospodarkę odpadami w mieście.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił kolejny nabór w programie "Racjonalna gospodarka odpadami". Do rozdysponowania jest jeszcze 1,2 mld zł. Cały budżet programu to 1,7 mld zł.
„Let’s talk about garbage”, czyli „Porozmawiajmy o śmieciach” to tytuł wystawy Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny, którą otworzy profesor Jerzy Buzek 24 kwietnia w Parlamencie Europejskim.
Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (IGOZ) przygotował raport, który ma być wsparciem dla działań na rzecz wprowadzenia circular economy w Polsce.
Władze Wrocławia wydały specjalne oświadczenie, w którym deklarują, że w mieście nie ma planów budowy spalarni śmieci.
Skoszona trawa, zeschnięte liście, inne resztki roślin, a do tego trochę wiedzy i odrobina wysiłku. To recepta na kompost. Czy jego produkcja jest opłacalna? Co RIPOK-i mogą zrobić z zielonymi odpadami w świetle coraz bardziej restrykcyjnych przepisów?
Co to jest odór i co robi branża komunalna, aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Jakie są uregulowania prawne tego – wywołującego często spore emocje – problemu?
W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, co stawia nas na 5. miejscu w UE - wyliczyła Greenpeace Polska. Organizacja przypomina, że Wielkanoc to okres, w którym oprócz zadumy religijnej i spotkań z bliskimi, mamy też do czynienia z marnowaniem szczególnie dużych ilości żywności.
Mimo że rozporządzenie ws. sposobu selektywnego zbierania odpadów jeszcze nie weszło w życie, jego zapisy już budzą szereg niejasności, które swoimi interpretacjami próbuje rozwiewać Ministerstwo Środowiska. Ich dokładny opis przedstawia Maciej Kiełbus z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners.
Rada RIPOK wysłała oficjalny list do wiceministra Sławomira Mazurka z zapytaniem, pod jakim kodem z katalogu odpadów należy zakwalifikować frakcję biodegradowalną dostarczaną do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów.
Ponad 9 mln zł przeznaczono na budowę trzeciej kwatery składowiska odpadów w Gliwicach.
Co zrobić z wrakami samochodów? To pytanie zdaje się cały czas nurtować nie tylko kierowców, ale także branżę recyklingu oraz tworzących prawo.
Opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Tym samym z początkiem 2018 r. wzrosną opłaty za składowanie odpadów komunalnych.
Obecnie szacuje się, że nawet 40 proc. elektrośmieci, które teoretycznie podlegają recyklingowi, trafia na złomowisko. Część zakładów, szukając oszczędności, utylizuje sprzęt w niewłaściwy sposób.
Poznań chwali się nowoczesną spalarnią odpadów, która powstała dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Instalacja rocznie będzie przetwarzać ok. 220 tys. ton odpadów.
„Strażnicy Planety” to temat wystawy zdjęć ukazujących codzienna pracę służb komunalnych. W ten sposób Altvater Piła chce „odczarować” ciężką pracę związaną z odbiorem odpadów.
Być może stert styropianu zalegającego na składowiskach można się będzie pozbywać dzięki larwom chrząszcza mącznika. Badania nad wykorzystaniem tych zwierząt do niszczenia polistyrenu prowadzą młodzi naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
Obecnie zaledwie jedna trzecia elektroodpadów w Polsce jest poddawana recyklingowi. Nowe przepisy, które wejdą w życie w 2018 roku, mają uregulować rynek zużytego sprzętu.
267 członków zwyczajnych i wspierających, w tym dyrektorzy firm i ich zastępcy oraz zrzeszone praktycznie wszystkie liczące się w Polsce firmy oczyszczania miast i gospodarki odpadami. To jedyne takie stowarzyszenie integrujące branżę gospodarki komunalnej. Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast świętuje 25 lat.
Uczestnicy tegorocznej edycji konferencji "Paliwa z odpadów" mieli okazję zwiedzić instalację Investeko w Świętochłowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Zobacz zdjęcia z wyjazdów technicznych!
Parlament Europejski w gospodarce o obiegu zamkniętym przede wszystkim kładzie nacisk na zapobieganie powstawaniu odpadów. Kolejnymi priorytetami są recykling, zminimalizowanie składowania, jak i ograniczenie marnowania żywności.
Konferencja "Paliwa z odpadów" odbywa się w dniach 14-16 marca w Chorzowie. Zobacz naszą relację wideo!