Przestępstwa przeciwko środowisku. Oto aktualny katalog czynów zabronionych wraz z konsekwencjami
Nowe regulacje, które wprowadzają zaostrzony katalog kar za przestępstwa i wykroczenia środowiskowe obowiązują od 1 września 2022 r.
Łącznie artykułów: 1651.
Nowe regulacje, które wprowadzają zaostrzony katalog kar za przestępstwa i wykroczenia środowiskowe obowiązują od 1 września 2022 r.
We wtorek Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne do rozmów z rządami UE w sprawie nowego prawa, które ma zmienić unijne procedury i środki kontroli dotyczące przewozu odpadów.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przyznał w czwartek (12 stycznia br.), nagrody w konkursie pn. "Wspólna zielona przyszłość". W trzech kategoriach wyłoniono najbardziej wartościowe i nowatorskie projekty związane z ochroną przyrody, wykorzystaniem nowoczesnych zielonych technologii, odnawialnych źródeł energii, recyklingiem, oczyszczaniem i racjonalnym zarządzaniem surowcami oraz dobrami naturalnymi.
W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się podsumowanie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami”, części 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne.
9 stycznia 2023 ogłoszono w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (Dz.U. 2023 poz. 56) (rozporządzenie w sprawie MBP). Nowe przepisy wejdą w życie już 24 stycznia 2023. Jakie będą konsekwencje tych regulacji?
Przez trudną sytuację gospodarczą, kryzys energetyczny i wysokie ceny nośników energii tej zimy plastikowe odpady z tworzyw sztucznych częściej niż do tej pory kończą jako opał do spalenia w przydomowych piecach, zamiast trafiać do recyklingu.
W sortowni śmieci przy ul. Zarzecze na Żeraniu doszło do tragicznego wypadku. 25-letni pracownik został wciągnięty przez maszynę do rozdrabniania odpadów. Zginął na miejscu.
Zakończył się zwrot do Niemiec blisko 400 ton odpadów tworzyw sztucznych pochodzenia komunalnego, znajdujących się na terenie gminy Grabów (woj. łódzkie). Odpady zostały przywiezionych do Polski nielegalnie w 2018 roku. Wspólne działania GIOŚ i właściwych organów niemieckich doprowadziły do zwrotu odpadów, do kraju ich pochodzenia.
Od wielu lat w naszym kraju rozwijany jest recykling przeróżnych rodzajów odpadów. Czołowymi, o których uczymy się już od najmłodszych lat, są papier, plastik i szkło. Na drugim planie znajdują się metal oraz coraz bardziej popularne elektroodpady, czyli urządzenia elektroniczne oraz elektryczne. Nieco na uboczu pozostaje drewno.
W Polsce funkcjonuje dziewięć instalacji termicznego przekształcania odpadów. W najbliższych latach ich liczba może się zwiększyć czterokrotnie. Do 30 grudnia można było składać wnioski na finansowe wsparcie budowy ITPO. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował na ten cel pulę 3 mld zł. Zainteresowanie inwestorów okazało się ponad trzykrotnie większe od alokacji programu.
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w trakcie kontroli jednego z przedsiębiorców zlokalizowanego w powiecie gdańskim ustalili, że dokonywał on zbierania i przetwarzania odpadów bez stosownego zezwolenia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2023 r. na projekty środowiskowe w tym energetyczne ma wydać ok. 11,8 mld zł ze środków własnych - poinformował PAP Fundusz. Na dotacje przeznaczonych będzie ponad 8 mld zł.
Wyższe stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych obowiązywać będą w 2023 roku w Poznaniu – poinformowały PAP władze miasta.
- W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie. PGE właśnie otworzyła w Bełchatowie ośrodek badawczy, który – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego – ma opracowywać i wdrażać metody ponownego zagospodarowania odpadów poprzemysłowych z energetyki i surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE. – To pierwsze tego typu centrum w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
28 grudnia 2022 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Torunia i Bydgoszczy z mediatorami w sprawie zawarcia nowego porozumienia dotyczącego warunków korzystania z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Jaki jest efekt tego spotkania?
To wbrew ogólnopolskiemu trendowi: pomimo inflacji gmina Uniejów (woj. łódzkie) zdecydowała się na obniżenie opłat za odbiór odpadów. Było to możliwe dzięki ostrej walce konkurencyjnej między dwoma odbiorcami zainteresowanymi uniejowskim rynkiem.
41,24 zł od osoby za wywóz śmieci będą płacić od lutego mieszkańcy Wrocławia – wynika z uchwały przyjętej 22 grudnia przez miejskich radnych. W tym roku opłata ta wynosi od 25,5 zł do 29,5 zł od osoby lub 1,2-1,3 zł za metr kwadratowy.
Nowa instalacja odzysku energii z odpadów, czyli warszawski ZUSOK pnie się w górę. Po październikowym wmurowaniu aktu erekcyjnego przyszedł czas na kolejny kluczowy etap tej inwestycji. Właśnie zamontowano dwa 15-tonowe walczaki - zbiorniki, które będą stanowiły „serce” całej instalacji. Nowy ZUSOK będzie największą instalacją termicznego przetwarzania odpadów w Polsce. Obiekt ma być gotowy w 2024 r.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z suto zastawionymi stołami, mnóstwem prezentów i - niestety - rosnącymi „górami odpadów”. Poznański magistrat przypomina o odpowiedniej segregacji śmieci, a także radzi co zrobić np. ze zbyt dużą ilością jedzenia po świętach.
28 grudnia 2022 roku odbędzie się spotkanie przedstawicieli Torunia i Bydgoszczy z mediatorami w sprawie zawarcia nowego porozumienia dotyczącego warunków korzystania z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy – taka decyzja zapadła 21 grudnia 2022 r. podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Blisko 87 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW pozwoli wybudować w Kraśniku zakład odzysku energii z procesu - termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych. Efektem przedsięwzięcia będzie ograniczenie masy odpadów kierowanych na wysypiska o ponad 18 tys. ton/rok a dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji dzięki nowo wybudowanej infrastrukturze sięgnie 7,16 MW. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 126 mln zł.
Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W ostatnim czasie ponownie wzrosło zainteresowanie najstarszą, a zarazem najtańszą metodą unieszkodliwiania odpadów, jaką jest ich składowanie. Składowanie odpadów nierozerwalnie wiąże się z problemem zabezpieczania miejsc składowania przed ich oddziaływaniem na środowisko, a także z ich jak najskuteczniejszym możliwym powrotem do natury.
Wprowadzając zmiany w systemie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, należy wprowadzić tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta przed wdrożeniem systemu kaucyjnego – uważają miasta i gminy zrzeszone w Śląskim Związku Gmin i Powiatów.
Zorganizowana grupa przestępcza przez ostatnie półtora roku wynajmowała w kilku województwach nieruchomości i porzuciła tam ponad 68 tys. ton niebezpiecznych odpadów, które mogły zagrozić życiu ludzi. Grupa została rozpracowana przez służby, które zatrzymały cztery osoby.