GIOŚ zapowiada wzmożone kontrole i walkę z patologiami
Celem Inspekcji Ochrony Środowiska jest wzmożenie kontroli i tropienie nieprawidłowości. Zadeklarował to w Krakowie Paweł Ciećko, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Łącznie artykułów: 1651.
Celem Inspekcji Ochrony Środowiska jest wzmożenie kontroli i tropienie nieprawidłowości. Zadeklarował to w Krakowie Paweł Ciećko, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Niespełna połowa Polaków nie segreguje śmieci, bo nie wie do jakiego worka wrzucać określone odpady. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie oznaczeń w kolorach odpowiadających pojemnikom na opakowaniach produktów, które potem wyrzucamy do śmieci.
Zmiany prawa, problemy, ale i wyzwania zgromadziły w Krakowie przedstawicieli branży gospodarki odpadami. Pierwszy dzień obrad skupił się na sprawach związanych z przeciwdziałaniem patologiom.
Po gigantycznym pożarze składowiska odpadów w Trzebini przy ul. Słowackiego eksperci przebadali glebę. Z jakim skutkiem?
Resort środowiska w ramach walki z plagą pożarów odpadów wprowadza m.in. zabezpieczenia finansowe dla gospodarujących odpadami. Każdy, kto działa w oparciu o pozwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów będzie musiał zabezpieczyć roszczenia na wypadek pokrycia kosztów usunięcia śmieci. Kwoty zabezpieczenia mogą sięgać nawet 150 mln zł. Szacuje się, że nowe obowiązki obejmą aż 15 tys. firm w Polsce.
Podkarpackie gminy mają problem z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Nie mogą ich wywozić poza swój region, a przeznaczona dla nich spalarnia w Rzeszowie jeszcze nie działa.
Do publicznych konsultacji trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o czystości i porządku w gminach, który resort środowiska przedstawił w piątek. Nowela zakłada czterokrotnie wyższą opłatę śmieciową za niesegregowanie odpadów komunalnych. Nowością jest też rozdzielenie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów.
Zmiany prawa, przeciwdziałanie patologiom, zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych oraz inne problemy branży będą tematami międzynarodowej konferencji "Kompleksowa gospodarka odpadami" w Krakowie.
Jackie Chan zapowiada walkę z plastikiem przy użyciu wynalazku inżyniera Artura Huanga. Jego mobilna maszyna do recyklingu jest w stanie przetworzyć odpady w materiał budowlany. Akcję wspiera National Geographic - stacja wyemituje o tym program.
"Tu pijesz bez słomki" to akcja, której celem jest wycofanie z barów i restauracji jednorazowych plastikowych słomek. Autorami pomysłu są aktywistka Areta Szpura, portal Noizz oraz fundacja Lonely Whale. Do promowania akcji włączyli się znani Polacy, m.in. Anja Rubik, Robert Biedroń czy Hubert Urbański.
Majowy wielki pożar odpadów w Zgierzu miał kosztować właściciela terenu, na którym nielegalnie składowano odpady, 1 mln zł kary. Biznesmen odwołał się od wyroku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zadecyduje co dalej.
Edukacja i budowanie świadomości na temat segregacji i recyklingu, ze szczególnym uwzględnieniem plastikowych opakowań PET - to cel pilotażowej, ogólnopolskiej kampanii „rePETa”, zainicjowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Akcja ma też wesprzeć samorządy w skutecznej selektywnej zbiórce odpadów.
Na składowisku odpadów w Studziankach k. Białegostoku (woj. podlaskie) w piątek popłudniu wybuchł pożar. Z ogniem walczyło 50 zastępów straży pożarnej.
Przedstawiciele branży odpadowej wzięli udział w kolejnym etapie konsultacji nt. odpadów komunalnych i opakowaniowych. Spotkanie, które odbyło się w czwartek 23 sierpnia, zorganizowało Ministerstwo Środowiska. Miało formę wysłuchania.
Co z tego, że według różnych statystyk odpady segreguje około 60-70 proc. Polaków, skoro przy odrobinie swobody i anonimowości niespecjalnie przejmujemy się ani segregacją, ani nawet porządkiem? Po co branżowe spory skoro nawet na festiwalu, który promuje społeczeństwo obywatelskie, tylko niewielka garstka przejmuje się górami śmieci?
Krakowska firma zajęła miejski teren i zaczęła składować na nim surowce wtórne. Miasto nic o tym nie wiedziało, a gdy firma wystąpiła o zgodę, urzędnicy przystąpili do jej wydawania. Dopiero sprzeciw radnych i mieszkańców krakowskiej dzielnicy uświadomił urzędnikom miejskim, że popełnili błąd.
Ministerstwo Środowiska proponuje wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci. Związek GOAP twierdzi, że czterokrotna podwyżka jest niesprawiedliwa dla mieszkańców, a miejski ratusz domaga się obarczenia opłatami producentów opakowań i wprowadzenia systemu kaucyjnego.
Znowelizowana ustawa o odpadach znalazła się w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 5 września. Nowela przepisów o Inspekcji Ochrony Środowiska obowiązywać będzie od początku przyszłego roku. Nowe prawo ma ograniczyć działalność szarej strefy, która, korzystając z luk w przepisach, nielegalnie pozbywa się odpadów, gromadząc potężne zyski.
Butelki, które nie nadają się do recyklingu, będą droższe. Tak Francja zamierza walczyć z plastikiem. Władze kraju chcą zaostrzyć przepisy związane w wykorzystywaniem tworzyw sztucznych przez producentów, w tym zwykłego plastiku. Przede wszystkim butelki nadające się do recyklingu będą o wiele tańsze, niż te zwykłe.
Pakiet odpadowy podpisany. Skorygowano m.in. przepisy dotyczące Inspekcji Ochrony Środowiska. Zapowiada się zatrudnienie 600 inspektorów, wyposażonych w rozszerzone kompetencje kontrolne. Łączy się to ze zmianami w ustawie o odpadach, skracającymi czas magazynowania odpadów i podnoszącymi kary za nielegalne ich składowanie do kwoty 1 mln zł. Warto zatrzymać się chwilę nad tymi rozwiązaniami, zwłaszcza w kwestii dużej liczby inspektorów.
Kolejna fotopułapka, która ma robić zdjęcia mieszkańców nielegalnie pozbywających się śmieci, stanie niebawem przy jednej z dróg powiatu rawickiego (Wielkopolska). Z takich urządzeń korzysta od niedawna Straż Miejska w Lesznie, która już może pochwalić się zdjęciami pierwszych przyłapanych na gorącym uczynku osób.
Przedstawiciele branży odpadowej spotkali się w Warszawie, by rozmawiać o problemach z zagospodarowaniem tzw. frakcji kalorycznej odpadów. Poszukiwali źródła problemu i szukali rozwiązań, które pozwolą na zlikwidowanie lub chociaż zmniejszenie skali problemu. Mowa o 5 lub 6 mln ton odpadów w skali kraju.
Trwają zmiany kadrowe w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska (GIOŚ). Po odwołaniu Marka Haliniaka i reszty kierownictwa, na pełniącego obowiązki głównego inspektora został powołany Paweł Ciećko, szef WIOŚ w Małopolsce.
Prawie 30 ton odpadów zostawiają po sobie warszawiacy bawiący się co weekend nad Wisłą. 2,5 tony śmieci nie trafia do śmietników, a zostaje porzuconych na brzegu, w krzakach czy na trawie. Dzielnica Wisła prowadzi kampanię zachęcającą do zachowania porządku.
Dziś upływa termin rejestracji w bazie danych o odpadach. Czy oznacza to, że podmioty, które nie zarejestrowały się dotąd w BDO od jutra przestają działać legalnie?