Coraz więcej miast w Polsce zakłada czujniki antysmogowe
Kolejne miejscowości w Polsce instalują czujniki do monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza. Robią to już nawet gminy wiejskie.
Łącznie artykułów: 451.
Kolejne miejscowości w Polsce instalują czujniki do monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza. Robią to już nawet gminy wiejskie.
Stan jakości powietrza i prognozy na kolejne godziny można sprawdzić od 1 lutego w Warszawskim Indeksie Powietrza dostępnym na stronie wip.um.warszawa.pl.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy narzędzia służące do walki ze smogiem faktycznie spełniają swoją rolę. Badania pokazały, że niektóre maski antysmogowe przepuszczają szkodliwe pyły, a czujniki czadu mogą nie alarmować o zatrutym powietrzu.
Strażnicy miejscy z Katowic rozpoczęli testy specjalnego drona, który ma pomagać w kontrolowaniu źródeł smogu. Pierwszy mandat za spalanie śmieci dzięki nowoczesnej technologii wystawiono już po godzinie od uruchomienia urządzenia.
Organizacja Greenpeace podsumowała rok walki rządu ze smogiem. Według ekologów nie spełniono większości złożonych przez polityków obietnic, w tym usunięcia z rynku węgla najgorszej jakości.
Śląski urząd marszałkowski zaapelował , aby mieszkańcy nie kupowali mułów, flotów, węgla brunatnego oraz innych paliw zakazanych do stosowania uchwałą antysmogową.
W ramach projektu międzynarodowego CitiEnGov miasto zamontowało pięć czujników pyłów zawieszonych na terenie Bydgoszczy. Dzięki temu mieszkańcy mogą sprawdzić on line stan jakości powietrza w interesującej ich lokalizacji.
Organizacja ekologiczna Greenpeace i 24 polskich samorządowców skierowało apel do ministra energii o jak najszybsze przyjęcie norm jakości węgla – jako narzędzia walki ze smogiem.
W 2017 r. mieszkańcy Krakowa złożyli prawie 3 tys. wniosków o wymianę pieców na ekologiczne, z czego aż 1,2 tys. przypadło tylko na grudzień. Był to ostatni moment, aby uzyskać największy poziom dofinansowania - 80 proc.
Władze Krakowa postanowiły przeznaczyć 6 mln złotych na specjalne oczyszczacze powietrza, które zostaną umieszczone w żłobkach. Na początku stycznia 2018 roku otrzyma je 20 krakowskich placówek edukacyjnych dla najmłodszych.
W Krakowie przedszkola otrzymają zielistkę - roślinę znaną z pochłaniania zanieczyszczeń powietrza. To część kampanii „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”.
W Krakowie trwają testy trzech tablic antysmogowych, które mają informować mieszkańców i turystów o stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu.
Balon Uniwersytetu Śląskiego z mobilnym laboratorium przeleciał nad Katowicami. Za pomocą wyposażonego w odpowiednią aparaturę balonu naukowcy mają m.in. zbadać warunki meteorologiczne, a także stężenie sadzy w powietrzu.
Województwo wielkopolskie jest kolejnym, które przyjęło uchwałę antysmogową. Zgodnie z jej przepisami, od maja przyszłego roku w piecach nie będzie można palić najgorszej jakości opałem.
Badania, które pozwalają na podawanie poziomów zanieczyszczeń powietrza w Polsce mają zostać ujednolicone. Tak zadecydowali posłowie, głosując w czwartek w Sejmie za nowelizacjami ustaw o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Prawo ochrony środowiska.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu kupiło trzy czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które zaczną działać od 15 grudnia. Urządzenia znajdą się na osiedlu Chemików, w Starym Mieście i na Zasolu. Lokalizację dobrano tak, aby pomiary prezentowały różne typy zabudowy i zanieczyszczeń spalinami.
Dzięki nagłośnieniu problemu dotyczącego smogu coraz więcej mieszkańców zwraca uwagę na jakość powietrza w swoim mieście. Ogromną rolę odgrywają też samorządy, którzy wykorzystują rozmaite narzędzia by walczyć z tzw. niską emisją. Jakie działania podejmują i jaki jest ich koszt?
Siedemnaście milionów dzieci poniżej roku życia oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co zagraża rozwojowi ich mózgów – ostrzega UNICEF.
Księża włączają się w walkę o ochronę powietrza w Polsce. Zapowiadają, że będą zachęcać wiernych do zadbania o środowisko. "Powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności" - przekonują.
Na ochronę powietrza NFOŚiGW przeznaczy do 2020 r. przeszło 10 mld zł. Środki udostępniają również wojewódzki fundusze ochrony środowiska, ale jest to ostatni dzwonek dla samorządów na skorzystanie z finansów unijnych.
Województwo dolnośląskie przyjęło swoje regulacje mające pomóc w walce ze smogiem. Prace nad uchwałami dla województwa dolnośląskiego, uzdrowisk i Wrocławia trwały ponad rok.
Od środy znacznie wzrosły poziomy zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Najwyższe stężenie trujących substancji odnotowano w miastach na Śląsku. Smog spowił też Kraków, Poznań i Warszawę.
Bardzo ciężko jest zmusić mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń lub przekonać ich do inwestycji służących ochronie powietrza gdy nie są oni świadomi zagrożeń i korzyści. Z tego względu walkę ze smogiem należy rozpocząć od uwrażliwienia ich na negatywne konsekwencje wynikające z tego zjawiska. W tym celu samorządy podejmują się aktywnej edukacji ekologicznej.
W Krakowie wyłoniono zwycięzców tegorocznego Smogathonu. Zwyciężył pomysł polegający na zamienianiu trującego dwutlenku węgla w tlen przez... dzieła sztuki.
W miejscach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza drzewa zmniejszają liczbę hospitalizacji z powodu astmy. To ważna informacja dla urbanistów – twierdzą naukowcy.