Czwarty givebox otwarty w Poznaniu
Od soboty działa w Poznaniu czwarty givebox, czyli szafa do dzielenia się. Można do niej przynosić ubrania, książki i inne przedmioty.
Łącznie artykułów: 1651.
Od soboty działa w Poznaniu czwarty givebox, czyli szafa do dzielenia się. Można do niej przynosić ubrania, książki i inne przedmioty.
Brązowy pojemnik na bioodpady powinien już zagościć na osiedlach i przy domach w Poznaniu i okolicznych gminach. Problem w tym, że w mieście ciężko natknąć się na nowy kosz, a mieszkańcy zdają się nie wiedzieć o czekającej ich zmianie. Kłopotliwa pozostaje też kwestia tego, kto zapłaci za nowe pojemniki.
Poprawa efektywności sortowania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, podniesienia jakości produkowanych recyklatów, czy projektowanie produktów z myślą o ich późniejszym recyklingu są kierunkami działań do osiągnięcia 65 proc. recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych - oceniają eksperci.
Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o odpadach. Nowe zapisy mają pozwolić przede wszystkim na lepszą walkę z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami.
MPGK Krosno zmodernizuje regionalny zakład przetwarzania odpadów i wybuduje nowy punkt selektywnego zbierania śmieci. Inwestycje dofinansowało NFOŚiGW kwotą ponad 35 mln zł.
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się systemowi gospodarki odpadami w Poznaniu. Pod lupę wzięto przede wszystkim budowę spalarni oraz działanie związku GOAP.
Senatorowie wypracowali poprawki do nowelizacji ustawy o odpadach. Połączone senackie komisje środowiska i samorządu zgłosiły dwie zmiany.
Samorządy w Polsce przygotowują się do Świąt. W wielu miastach mieszkańcy będą mogli odebrać darmową choinkę. Z kolei na przykład w Bydgoszczy świąteczne drzewko w centrum miasta będzie z upcyklingu - wykonano je z butelek PET.
Minister Sławomir Mazurek zadeklarował, że resort środowiska cały czas pracuje nad wprowadzeniem mechanizmów, które mogłyby powstrzymać firmy przed nielegalnym porzucaniem odpadów.
Z badania Kantar TNS na zlecenie ProKarton wynika, że coraz więcej Polaków potrafi odpowiednio segregować odpady. Deklaracje ankietowanych wskazują, że najlepiej jest u nas z segregacją kartonów po napojach.
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek ocenia, że zmiany legislacyjne przyczynią się do zwiększenia poziomu recyklingu, będą wspierać samorządy w realizacji zadań i walczyć z patologiami.
Programiści włączają się w walkę z marnowaniem żywności. Podczas Food Waste Hackathonu opracują innowacyjne projekty aplikacji mobilnych i sieciowych.
Drugi dzień konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów” w Świnoujściu to przede wszystkim tematyka związana z eksploatacją spalarni odpadów. Słuchacze usłyszeli między innymi o codziennych problemach, z jakimi borykają się ich zarządcy oraz o zapobieganiu poważnym awariom i zagrożeniom.
Jak skutecznie wykorzystać energię z odpadów w miejskich systemach ciepłowniczych?
Inwestycje realizowane w ramach współpracy samorządów i firm prywatnych dają sektorowi publicznemu nie tylko dostęp do większego kapitału, ale często są też bardziej pewne od pozostałych alternatyw - przekonuje Tomasz Korczyński z firmy Dentons.
Legnicki samorząd to kolejne miasto, które przyłączyło się do programu "Segreguję - nie widzę przeszkód". Dzięki niemu na pojemnikach na odpady w Legnicy pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille’a.
Problemy z prawidłowym gospodarowaniem odpadami oraz walka z szarą strefą przemawiają za podjęciem jak najszybszych zmian zmierzających do przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom w gospodarce odpadami. Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach.
Kilkadziesiąt wystąpień specjalistów m.in. z Polski, Francji, Czech i Niemiec, poruszane tematy związane z odzyskiwaniem energii z odpadów, a także problemy, wyzwania i szanse stojące przed sektorami odpadów komunalnych i energetycznym. To tylko kilka punktów z bogatego programu organizowanej przez Abrys konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów”, która od 14 do 16 listopada będzie się odbywała w Świnoujściu i Szczecinie.
Miasto szacuje, że za wywóz śmieci nie płaci ok. 90 tys. mieszkańców. To blisko 6 mln zł strat rocznie. Podobny problem mają także inne miasta w Polsce.
Blisko 98 proc. Polaków kupuje napoje w plastikowych opakowaniach. Na jedną osobę przypada średnio osiem butelek w tygodniu, co miesięcznie daje wynik ok. trzydziestu dwóch plastikowych odpadów.
Włosko-francuskie konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru będzie wykonawcą gdańskiej spalarni odpadów. Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał decyzję o odrzuceniu oferty drugiego wykonawcy, tym samym potwierdzając skuteczność wyboru dokonanego przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.
"Razem zapobiegajmy marnowaniu żywności" pod takim hasłem w dniach 17-19 listopada odbędzie się we Wrocławiu Food Waste Hackathon.
Podczas kongresu Envicon Environment szef oddziału Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej Georges Kremlis, powiedział, że UE nie będzie już finansowała budowy nowych instalacji spalarniowych i MBP. Fundusze będą przekazywane wyłącznie na ich modernizację. KE na ten cel przeznaczy prawdopodobnie około 77,5 mld euro.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o opakowaniach. Jednym z jej głównych założeń jest wprowadzenie obowiązkowej opłaty za foliówki w sklepach.
Tematem przewodnim tegorocznych targów ochrony środowiska Pol-Eco-System w Poznaniu była gospodarka o obiegu zamkniętym. Choć nie brakowało także tematyki samochodów elektrycznych, odnawialnych źródeł energii czy przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza.