Warszawa nie radzi sobie z zagospodarowaniem odpadów? [WIDEO]
W Warszawie narasta problem z odpowiednim zagospodarowaniem odpadów komunalnych - twierdzą reporterzy Onetu.
Łącznie artykułów: 1651.
W Warszawie narasta problem z odpowiednim zagospodarowaniem odpadów komunalnych - twierdzą reporterzy Onetu.
Związek GOAP poinformował, że decyzją Krajowej Izby Odwoławczej spółka Remondis Sanitech zajmie się odbiorem odpadów w sześciu dodatkowych sektorach Poznania. Remondis wygrał przetarg, ale został on zaskarżony do KIO przez rywala tej spółki - firmę Komunalnik z Wrocławia.
Sławomir Mazurek podsumował raport dotyczący potencjalnego wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań w Polsce. Jego koszty mogą wynieść nawet 24 mld zł. Nie równoważy to potencjalnych korzyści dla krajowego systemu gospodarki odpadami - ocenił wiceminister środowiska.
Mariuszowi Z., byłemu prezesowi Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie, postawiono zarzuty prokuratorskie. Chodzi m.in. o niedopełnienie obowiązków i przywłaszczenie mienia, za co grozi podejrzanemu nawet 8 lat więzienia. Miasto odcina się od nielegalnej aktywności. - Nie ma naszej zgody i nie pozwalamy na to, żeby w spółkach komunalnych były nieprawidłowości - mówią przedstawiciele gminy.
Od 1 stycznia w Poznaniu powinna rozpocząć się zbiórka bioodpadów. Problem w tym, że duża część mieszkańców nadal nie wyposażyła się w odpowiednie brązowe pojemniki. Dotyczy to głównie osiedli i bloków mieszkalnych, gdzie pojemniki powinny kupić spółdzielnie i administracja.
W ramach pilotażowej akcji segregacji odpadów w Rudzie Śląskiej miasto rozda mieszkańcom worki na śmieci z kodami kreskowymi. Dzięki temu będzie można skontrolować, czy odpady trafiają do odpowiednich pojemników.
Według nowych danych Eurostatu najmniej odpadów w przeliczeniu na mieszkańca w UE wytwarzają mieszkańcy Rumunii, a zaraz potem - Polski. Z kolei najwięcej śmieci powstaje w Danii i na Malcie.
Uruchomiono stronę internetową BDO - internetowej bazy danych o odpadach. Ministerstwo Środowiska ma nadzieję, że wprowadzane do niej dane pomogą m.in. w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami.
Mapa drogowa gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zmiany systemowe gospodarki odpadami i wyzwania w obliczu zbiórki bioodpadów. To kluczowe zagadnienia poruszane pierwszego dnia konferencji Abrys „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” w Łodzi.
Konsultacje społeczne Mapy drogowej gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w Polsce poprowadzi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Uwagi można zgłaszać do 23 lutego 2018 r.
W Paszczynie (woj. podkarpackie) pracownicy sortowni znaleźli wśród odpadów... 2,5-metrowego węża. Na miejsce wezwano straż pożarną.
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami wg ubiegłorocznych deklaracji Ministerstwa Środowiska powstanie do 24 stycznia 2018 r. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
Zakończyły się problemy dotyczące wyboru wykonawcy spalarni odpadów w Gdańsku. Tamtejszy sąd okręgowy oddalił kolejną skargę niemieckiego konsorcjum Energy from Waste (EEW), tym samym potwierdzając, że wykonawcą projektu będzie spółka Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru. Pozytywną ocenę wniosku o dofinansowanie wydało także NFOŚiGW.
Do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą nadawać się do recyklingu, zmniejszy się zużycie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i ograniczy się stosowanie mikrodrobin plastiku.
W gaszeniu pożaru w Pułtusku bierze udział 15 jednostek straży pożarnej. Akcję gaszenia skupu makulatury i plastiku utrudnia żrący dym pochodzący z palącego się magazynu.
Zuchwała kradzież w Poznaniu. Z chodnika przy jednej z ulic na poznańskim Górczynie skradziono pojemnik na bioodpady. Zdarzenie nagrała kamera monitoringu.
Z Stephanem Rösgenem, przewodniczącym Rady Fundacji RECAL na temat systemu depozytowego w Niemczech rozmawia Katarzyna Błachowicz, redaktor prowadząca czasopismo „Energia i Recykling”.
Choinki po świętach Bożego Narodzenia nie powinny trafiać do pojemnika na odpady, a dzięki nam mogą otrzymać drugie życie. Jak to zrobić?
Tematem przewodnim tegorocznej Konferencji będą odpady z sektora rolniczego, które mogą stanowić surowiec np. dla biogazowni. Konferencję zakończy debata „Gospodarka obiegu zamkniętego: szansą dla rolnictwa”.
Eksperci wskazują, że obecny mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta w polskim systemie gospodarki odpadami realnie nie działa, mimo, że formalnie istnieje.
Z najnowszych badań przygotowanych na zlecenie Stena Recycling wynika, że 69 proc. Polaków chciałoby, aby kupowane przez nich produkty były zaprojektowane i wytworzone według zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
W tym roku w Gdańsku ponownie wystartuje Sylwestrowy Konkurs Butelkowy. Za wyrzuconą w sylwestra do specjalnego pojemnika butelkę po szampanie można wygrać atrakcyjne nagrody.
Przeprowadzony w Poznaniu eksperyment pokazał, że mieszkańcy potrafią masowo oszukiwać w deklaracjach śmieciowych. W weryfikacji nieprawidłowości pomogły dane z... lokalnej parafii.
Zarówno choinka naturalna, żywa, jak i sztuczna ma negatywny wpływ na środowisko; choć ta pierwsza jest bardziej ekologiczna – uważa ekolog prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego. Apeluje więc, by przy planowaniu świątecznych dekoracji zachować umiar.
Parlament Europejski, Rada i Komisja osiągnęły porozumienie polityczne, zmieniając prawodawstwo UE w sprawie odpadów, aby w ten sposób utorować drogę dla gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu.