GOZ to szansa na rozwój gmin. Polskie miejscowości korzystają z doświadczeń Norwegii
W Płońsku odbyła się konferencja, której tematem przewodnim była gospodarka o obiegu zamkniętym w gminach w Polsce i na świecie.
Łącznie artykułów: 1651.
W Płońsku odbyła się konferencja, której tematem przewodnim była gospodarka o obiegu zamkniętym w gminach w Polsce i na świecie.
W Polsce co roku do śmietników trafia 9 mln ton jedzenia. Duża odpowiedzialność spoczywa na firmach, które powinny właściwie planować produkcję i zakupy, a także odpowiednio gospodarować żywnością, która nie zostanie sprzedana.
Podczas targów Pol-Eco System Narodowy Fundsz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował swoje ostatnie projekty i zaprezentował nowe perspektywy finansowania.
ENVICON 2017. Gospodarka obiegu zamkniętego stała się modnym hasłem, ale szanse łączą się tu z zagrożeniami i barierami. Selektywna zbiórka odpadów powinna się opłacać. Musi jednak funkcjonować system gospodarki odpadami - to wnioski z debaty na temat odpadów podczas Envicon Environment 2017.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę województwa mazowieckiego w sprawie nieważności Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami 2022. Wyrok nie jest prawomocny.
Spółka Remondis od początku przyszłego roku zajmie się wywozem odpadów z 8 sektorów Poznania. Firma podpisała w tej sprawie umowę z Międzygminnym Związkiem Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP).
Do wód powierzchniowych i gleby bardzo często przedostają się metale ciężkie z odpadów hutniczych składowanych na hałdach. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdzają, czy można odzyskiwać metale poprzez interakcje mikroorganizmów z żużlami
Można mieć duże wątpliwości co do racjonalności wydatkowania unijnych środków na gospodarkę odpadami w Polsce, nawet pomimo szeregu przepisów, które powinny to gwarantować - ocenia Hanna Marlière z Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (IGOZ).
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że w 2016 r. na polski rynek trafiło prawie 600 tys. ton sprzętu elektronicznego. To blisko 10 proc. więcej niż rok wcześniej.
Szczecińscy leśnicy do października uprzątnęli z lasów miejskich blisko 110 ton odpadów.
W ramach zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym sformułowano pierwsze konkretne działania oraz zidentyfikowano bariery dla wdrażania GOZ-u w Polsce. Jakie są pierwsze wnioski?
W niedzielę rano w Kluczach pod Olkuszem wybuchł pożar. Ogień pojawił się w trzech halach, gdzie składowane są zmieszane odpady komunalne.
Związek Międzygminny GOAP wybrał nowego prezesa. Zastąpi on Bartosza Wielińskiego, który funkcję pełnił od 2015 r.
Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów. Dlatego przeznaczy 550 mln euro na 36 konkretnych działań zmierzających do poprawy stanu mórz, w tym m.in. 2,85 mln euro na projekty w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska morskiego i gotowości do ich usuwania.
Tematem przewodniem tegorocznego Forum Recyklingu jest "Recykling elementem gospodarki obiegu zamkniętego". Przed nami kolejna edycja tego ważnego wydarzenia dla sektora gospodarki odpadami.
Jeden z poznańskich radnych złożył interpelację, w której sugeruje ustawienie w mieście automatów wypłacających pieniądze za zużyte szklane butelki. Ma to poprawić selektywną zbiórkę odpadów w mieście oraz zapewnić większe bezpieczeństwo w miejscach rekreacji.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kolejnym naborze przeznaczył 100 mln zł na inwestycje związane z budową punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Pieniądze można uzyskać także na inne elementy infrastruktury systemu gospodarki odpadami - tutaj budżet wynosi 200 mln zł.
Czy po latach dyskusji nad wprowadzeniem efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla odpadów opakowaniowych, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale i recyklingu odpadów, nadchodzi przełomowy moment?
Główny Urząd Statystyczny przygotował raport podsumowujący efekty, jakie przyniosła reforma systemu gospodarki odpadami z 2013 r. Analiza obejmuje lata 2012-2016.
Sławomir Mazurek oznajmił w czwartek w Sejmie, że trwają prace nad elektroniczną bazą danych o odpadach (BDO). Zapowiedział, że ułatwi ona kontrolę nad systemem gospodarki odpadami w Polsce.
Senatorowie w ramach prac nad nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zdecydowali się zapropnować cztery poprawki.
Grupa Eneris wykupiła pakiet kontrolny w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych w Bydgoszczy. To kolejne przejęcie spółki na polskim rynku gospodarki odpadami.
Przypominamy - w naszym konkursie "Kolory recyklingu" będzie można głosować tylko do 28 września!
Które wielkopolskie przedsiębiorstwo najlepiej zarządza gospodarką komunalną? Które najlepiej organizuje działania edukacyjne? Liderzy recyklingu z regionu zostali wybrani w Konkursie o Puchar Recyklingu „Aktywni w Wielkopolsce”.
Ministerstwo Środowiska chce sprawdzić, czy w Polsce przyjmie się system pobierania kaucji za plastikowe butelki i metalowe puszki. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska znalazła już wykonawcę tej ekspertyzy.