Poznań: dzieci włączone w proces modernizacji ulicy
Zieleń, małą architekturę, kolorowe gry chodnikowe – taki elementy narysowały dzieci w swojej wizji ulicy, którą czeka modernizacja.
Łącznie artykułów: 718.
Zieleń, małą architekturę, kolorowe gry chodnikowe – taki elementy narysowały dzieci w swojej wizji ulicy, którą czeka modernizacja.
Warszawa, Wrocław, Katowice i ex-aequo Poznań i Gdańsk - tak prezentuje się czołówka najlepiej przygotowanych na przyszłość miast w Polsce. Tak wynika z rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, opracowanego przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.
Profesjonalni prelegenci, najważniejsze tematy dotyczące energetyki rozproszonej i niskoemisyjnej, bezpłatny udział, formuła hybrydowa umożliwiająca udział osobisty bądź on-line – to wszystko gwarantuje konferencja Samodzielność Energetyczna Gmin, adresowana do samorządowców, przedstawicieli spółek komunalnych oraz lokalnych zakładów energetycznych i ciepłowniczych lub działających w kogeneracji. Redakcje „Przeglądu Komunalnego” oraz „Energii i Recyklingu” zapraszają na nią już w dniach od 31 listopada do 1 grudnia 2021 r. do poznańskiego Hotelu IBB Andersia oraz na platformę internetową. Równolegle odbywać będzie się - również bezpłatna - konferencja Doradztwo Energetyczne dla Gmin, organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Poznań ma być pierwszym miastem w Polsce, w którym wyrośnie las kieszonkowy. To rodzaj ekosystemu, którego tworzenie polega na wysadzeniu licznych i zróżnicowanych pod kątem gatunku drzew i krzewów na niewielkim terenie o wielkości co najmniej 50 m.kw. Pierwszy mikrolas zostanie zasadzony przez dewelopera i mieszkańców jeszcze w tym roku na terenach w okolicy Jeziora Maltańskiego.
Już wkrótce Poznań wzbogaci się o kolejnych 530 drzew. Zostaną posadzone w pasach drogowych na terenie całego miasta.
Rozpoczęło się intensywne zalesianie terenu dawnej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach. Jeszcze w listopadzie zasadzonych zostanie tam prawie 28 tys. dębów i lip z domieszką buków, klonów i brzóz, a to dopiero początek. Docelowo powierzchnia leśna będzie wynosić 55 ha, co przekłada się na ok. 270 tys. drzew.
To był wyjątkowo długi i skomplikowany proces, a sąd musiał sięgać do historycznych dokumentów. Po 16 latach zapadło rozstrzygnięcie w kwestii żądania odszkodowania w wysokości ponad 12 mln zł od państwa, ze strony poznańskiej parafii św. Jana Jerozolimskiego. Chodzi o tereny, które przed wojną do niej należały, a w latach 50. znalazły się pod wodą.
We współpracy z poznańską Spółdzielnią Mieszkaniową Osiedle Młodych, Veolia Energia Poznań zainstaluje innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła. Jednocześnie uruchomiona została nowatorska kampania informacyjno–edukacyjna inspirującą mieszkańców Rataj do oszczędzania energii i zasobów naturalnych opracowana przez Fundację Veolia Polska
Mieszkańcy Poznania mogą zgłaszać się do akcji "Trzymaj ciepło". Program zakłada bezpłatne badania budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Wiedząc, w których miejscach "ucieka" ciepło, łatwiej zaplanować inwestycję termomodernizacyjną. W tegorocznej, 12. edycji zaplanowano przebadanie 350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic.
W Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, które należą do grupy wiodących imprez o tematyce ogrodniczej w Europie.
Przed nami piętnasta edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, która nierozłącznie kojarzona jest z Międzynarodowymi Targami Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia, organizowanymi w Poznaniu.
Na kolejnych ulicach w Poznaniu, pomiędzy kamienicami pojawi się więcej zieleni. Poprawi się mikroklimat oraz estetyka okolicy.
Miasto zawarło porozumienie, dzięki któremu uruchomiona zostanie platforma monitorująca RNA wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Pozwoli to lepiej określić, ilu mieszkańców miasta jest chorych na COVID-19. Podpisy pod porozumieniem intencyjnym w tej sprawie złożyli przedstawiciele władz Poznania, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółek Aquanet Laboratorium i Aquanet SA. Naukowcy, dzięki dostępowi do próbek, będą mogli dokładniej zbadać obecne warianty koronawirusa.
Opłaty za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych zostały ustalone w zależności od właściwości nieczystości określonych według chemicznego zapotrzebowania na tlen. Radni przyjęli uchwały dotyczące górnych stawek za usługi związane z gospodarką odpadami w Poznaniu. Przyjęcie uchwał jest konsekwencją wystąpienia miasta ze Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.
Kompleksowa oferta ekologicznych trendów oraz technologicznych nowości dla branży ochrony klimatu, ale także różnych gałęzi przemysłu i przedsiębiorstw uwzględniających w swojej działalności aspekty środowiskowe, będzie zaprezentowana podczas poznańskich targów POLECO.
711 nielegalnych wysypisk odpadów - tyle wysypisk od początku roku ujawnili strażnicy miejscy w Poznaniu. To o ponad 200 wysypisk więcej, aniżeli było ich w analogicznych okresach 2020 i 2019 roku. Najwięcej porzuconych odpadów znajduje się na terenach miejskich.
W Poznaniu jest coraz więcej zielonych skwerów i pasów drogowych. "Zasadzka na fyrtle" czyli zazielenienie skwerów, zielone przedogródki, ogrody deszczowe, odbruki w pasach drogowych to tylko niektóre z poznańskich akcji związanych z zielenią. Metamorfoza czeka kolejne miejskie przestrzenie. Co ważne, zmiany są konsultowane z radami osiedli.
Poznański przewoźnik, spółka MPK Poznań poinformował o rozpoczęciu dostaw nowych autobusów elektrycznych. Do 21 pojazdów z napędem elektrycznym, które już przewożą poznaniaków, dołączyły kolejne, wyprodukowane przez Solaris Bus & Coach.
Wszystkie samorządy zrzeszone w Związku Międzygminnym Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP) zdecydowały o jego opuszczeniu. Związek przestanie funkcjonować w dotychczasowej formule w styczniu przyszłego roku.
Poznański radny Łukasz Kapustka zapytał w interpelacji o rozważenie możliwości dokonania nasadzeń drzew wzdłuż Warty w Poznaniu. Miasto udzieliło odpowiedzi, wyjaśniając dlaczego nie można wykonywać nasadzeń na terenach zalewowych.
Zieleni w mieście przybywa nie tylko w ramach realizacji inwestycji drogowych, ale także dzięki licznym odbrukom - zastępowaniu utwardzonych nawierzchni roślinnością - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. To bardzo ważne, zwłaszcza w śródmieściu, gdzie ścisła zabudowa i infrastruktura podziemna nie pozostawiają zbyt dużo miejsca na drzewa i krzewy.
Do poznańskiego MPK trafi wkrótce 37 bezemisyjnych autobusów wyprodukowanych przez spółkę Solaris Bus & Coach. Transakcję opiewającą na ponad 111 mln zł sfinansowały Santander Bank Polska i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Krzysztof Dostatni został nowym prezesem spółki MPK Poznań. Zastąpił Wojciecha Tulibackiego, który stał na czele miejskiej spółki przez 23 lata.
Nowa nawierzchnia, więcej zieleni, przebudowa infrastruktury podziemnej z uwzględnieniem kanalizacji deszczowej i podziemnych zbiorników retencyjnych - to tylko niektóre zmiany jakie zaplanowano w ramach rewaloryzacji płyty Starego Rynku w Poznaniu.
Cieszę się, że przy tak ekstremalnych warunkach nie mieliśmy żadnych ofiar – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak o skutkach nawałnicy, która we wtorek po południu przeszła nad stolicą Wielkopolski. Miasto wciąż liczy straty spowodowane burzą i ulewnym deszczem.