Trwa rewitalizacja poznańskich Jeżyc
Ul. Jackowskiego na poznańskich Jeżycach jeszcze w tym roku zyskać ma nowy, przyjazny mieszkańcom charakter. Ma być bezpieczniej, wygodniej i bardziej zielono.
Łącznie artykułów: 718.
Ul. Jackowskiego na poznańskich Jeżycach jeszcze w tym roku zyskać ma nowy, przyjazny mieszkańcom charakter. Ma być bezpieczniej, wygodniej i bardziej zielono.
W środę, 2 stycznia w oczyszczalni w podpoznańskich Koziegłowach nastąpiła awaria sieci wewnętrznej, przez co ścieki dostały się do Warty. Poznańskie przedsiębiorstwo Aquanet, które jest właścicielem obiektu, uporało się z wyciekiem w ciągu 5 godzin.
Lipy kaukaskie rosnące przy rybnickich ulicach wyposażono w specjalne maty chroniące je przed szkodliwym działaniem soli rozsypywanej w sezonie zimowym przez służby utrzymania dróg. W Poznaniu okrywane są z kolei korony bardziej wrażliwych na solny aerozol drzew.
W poznańskich szkołach zamontowano pierwsze mierniki do badania jakości powietrza. Docelowo 87 szkół w Poznaniu, i prawie drugie tyle na terenie metropolii poznańskiej, będzie miało możliwość śledzenia na bieżąco poziomu zanieczyszczenia powietrza.
W Poznaniu udostępniona zostanie niebawem wieża widokowa na Szachtach. Inwestycja wraz z towarzyszącym pomostem kosztowała ok. 2 mln zł.
Mierniki czystości powietrza pojawią się w 160 szkołach w Poznaniu i okolicach. Rozstrzygnięto przetarg na ich montaż. Instalacja wszystkich zestawów powinna się zakończyć w ciągu trzech miesięcy.
Pieniądze z poznańskiego budżetu obywatelskiego zostaną wydane na antysmogowe drony latające nad kopcącymi kominami. To dobrze. Zostaną też wydane na likwidację pieców węglowych w mieszkaniach komunalnych. To źle. Dlaczego? Bo budżet obywatelski nie jest do tego!
Wodę deszczową można wykorzystywać do podlewania roślin, użyć do spłukiwania toalety i w celach porządkowych. W Poznaniu deszczówka będzie dodatkowo umilać przechodniom atmosferę muzyką.
W Poznaniu rozpoczęła działalność Po-Dzielnia. To freeshop, czyli sklep, w którym wszystko będzie za darmo i jednocześnie centrum edukacyjno-kulturalne. Po-Dzielnia to dzieło aktywistów Givebox Poznań i Fundacji Pro Terra.
Na poznańskim Łazarzu od kilku dni stoi nowy pomnik. Ma on upamiętniać postać dawnego mieszkańca dzielnicy, podróżnika i dziennikarza Kazimierza Nowaka. Pomnik ma formę roweru z turbiną produkującą energię elektryczną.
W Poznaniu rozstrzygnięto przetarg na zakup autobusów elektrycznych. 21 pojazdów ma wyjechać na ulice miasta w ciągu półtora roku. Dostarczy je firma Solaris.
Scooter-sharing działa w Poznaniu od ponad roku i bardzo dynamicznie się rozwija. Strefy parkowania objęły już swym zasięgiem prawie 70 procent powierzchni miasta, po którym wkrótce będzie jeździło sto elektrycznych jednośladów.
Turecko-polskie konsorcjum najprawdopodobniej zostanie wykonawcą pierwszego etapu trasy tramwajowej na poznańskie Naramowice.
Niezwykle ciekawa dyskusja o coraz modniejszej i popularniejszej terapii z wykorzystaniem roślin odbyła się we wtorek 21 sierpnia na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym podczas III Konferencji Naukowo-Warsztatowej „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”.
Poznań znalazł się wśród 10 kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki. Wyniki konkursu ogłoszonego przez Komisję Europejską poznamy w listopadzie.
W lipcu w Poznaniu zaczął obowiązywać nowy program ochrony środowiska przed hałasem. To trzeci tego typu dokument, opracowany dla miasta w ostatnich 10 latach. Na jego podstawie będą podjęte działania, których celem jest polepszenie klimatu akustycznego.
Spółki SUEZ Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały umowę obowiązującą na kolejne 24 lata na sprzedaż ciepła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK).
Budowa pierwszego etapu linii tramwajowej na poznańskie Naramowice, czyli najważniejszej inwestycji komunikacyjnej dla północnej części miasta może znów przesunąć się w czasie. Obaj oferenci złożyli propozycje przekraczające zakładany budżet.
Poznański magistrat odzyskał od dotychczasowego użytkownika wieczystego teren dawnego stadionu im. Edmunda Szyca. Oznacza to początek gorącej dyskusji dotyczącej przyszłości cennej nieruchomości w samym centrum miasta.
Obywatelskie inicjatywy z terenu Poznania chcą zawiązać koalicję i wspólnie lobbować za opracowaniem Miejskiego Planu Ochrony Terenów Zieleni. Podobny plan postał właśnie w Krakowie i obejmuje 215 różnych lokalizacji.
Zabytkowa Hali Filtrów przy ul. Łaziennej w Poznaniu ma być miejscem handlu, spotkań i wydarzeń kulturalnych. Miasto Poznań chce jej rewitalizacji w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Umowa byłaby zawarta na 25 lat.
Zaniedbany ogród wodny na poznańskiej Cytadeli w końcu przejdzie remont. Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu ogłosił właśnie przetarg na jego rewitalizację.
Nowa trasa tramwajowa, rozbudowanie jednego z miejskich rond, likwidacja przejść podziemnych, przebudowa i budowa ścieżek rowerowych i chodników. Podpisano umowę z wykonawcą inwestycji na poznańskich Ratajach wartej ponad 100 mln zł.
Była prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Hanna Grunt została w poniedziałek oficjalnie mianowana przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka na stanowisko jego pełnomocnika ds. jakości powietrza.
Poznańscy strażnicy miejscy zidentyfikowali właściciela odpadów porzuconych w okolicy Wartostrady. Sprawcę porzucenia śmieci ukarano mandatem w wysokości 500 zł. Musiał też posprzątać i przekazać odpady do PSZOK.