„Czyste Powietrze”: podpisano prawie 9 tys. umów
Jak informuje na Twitterze Ministerstwo Środowiska, w programie "Czyste Powietrze" podpisano 8797 umów na kwotę sięgającą niemal 140 mln zł.
Łącznie artykułów: 451.
Jak informuje na Twitterze Ministerstwo Środowiska, w programie "Czyste Powietrze" podpisano 8797 umów na kwotę sięgającą niemal 140 mln zł.
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa państwa członkowskie i producentów samochodów do uporania się z problemem aut zanieczyszczających środowisko. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne, skoordynowane działania, dziedzictwo w postaci złej jakości powietrza pozostanie na wiele lat - uważają eurodeputowani.
Ustroń podpisał porozumienie dotyczące wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji (ZONE). Uzdrowisko zobowiązało się m.in. do dokładnego policzenia i sklasyfikowania działających na jego terenie źródeł ciepła i przeprowadzenia szczegółowych badań dotyczących wpływu smogu na zdrowie najmłodszych mieszkańców. Do projektu włączyła się Krajowa Izba Kominiarzy.
W pierwszej trójce Bośnia i Hercegowina, potem Macedonia. Piątkę zamyka polskie Jaworzno... Greenpeace publikuje raport o stanie powietrza w Europie. Nie jest dobrze. Przecież stać nas na więcej.
Policyjne związki zawodowe domagają się wprowadzenia dodatkowych urlopów dla policjantów pracujących w smogu. Wniosek w tej sprawie skierowali do Komendy Głównej Policji. Inicjatywa wyszła od policyjnych związkowców ze Śląska i Małopolski, ale dotyczy wszystkich policjantów pracujących w terenie. - Smog występuje w różnych rejonach Polski i - wbrew niektórym poglądom - nie tylko zimą, ale także latem - mówią związkowcy.
Zanieczyszczenie powietrza spowodowane transportem samochodowym jest nie mniej groźne dla życia i zdrowia od pyłów pochodzących z pieców komunalnych. Aż 97 proc. silników wysokoprężnych emituje więcej rakotwórczych tlenków azotu niż wynoszą normy. Według policji podstawowym problemem jest tolerowanie usługi usunięcia z pojazdu filtra DPF. Ten proceder powinien być natychmiast objęty sankcjami.
Bardzo szczegółowe dane dotyczące zanieczyszczeń powietrza chce uzyskać zespół badawczy Politechniki Wrocławskiej, który uruchomił właśnie sieć nowoczesnych czujników na terenie studenckiego kampusu. Przedstawiane na stronie projektu informacje aktualizowane są co 15 minut.
Zapadł wyrok w procesie wytoczonym Skarbowi Państwa przez Grażynę Wolszczak. Aktorka pozwała państwo za smog. Sąd uznał, że państwo nie walczy skutecznie z zanieczyszczeniem powietrza i nakazał zapłatę 5 tys. zł, które Skarb Państwa ma przekazać na cel charytatywny. Wyrok nie jest prawomocny.
Zawarto pierwsze umowy w programie „Czyste Powietrze”. Pieniądze otrzyma osiem osób - właścicieli domów.
Straż miejska z Częstochowy podała dane o wynikach kontroli pieców domowych przeprowadzonych w 2018 r. W wyniku 2 tys. kontroli wykryto aż 358 przypadków spalania śmieci, 189 osób ukarano mandatami, 169 pouczono, a w dwóch przypadkach sprawę skierowano do sądu.
Radni Tarnowa Podgórnego mają podjąć decyzję w sprawie przyjęcia przez gminę pakietu antysmogowego. Stanowi on rozszerzenie i uzupełnienie dotychczas stosowanych w gminie rozwiązań.
Około 250 pieców węglowych likwidują rocznie mieszkańcy Gdańska korzystający z miejskich dotacji. W ubiegłym roku złożono 248 wniosków dotyczących wymiany ogrzewania na gazowe, 15 - na elektryczne, 25 dotyczyło podłączenia do sieci ciepłowniczej.
Jakość powietrza w Polsce jest fatalna do tego stopnia, że w minionym tygodniu wyprzedzały nas pod tym względem tylko państwa azjatyckie. To jednak wciąż za mało, by mieszkańcy mogli korzystać z darmowych przejazdów tramwajami i autobusami w celu ograniczenia smogu.
W dziewięciu spośród piętnastu skontrolowanych pieców w miejscowości Skawina palono śmieciami. To wyniki akcji przeprowadzonej przez tamtejszy urząd miasta.
Z powodu smogu Kraków rozdaje tzw. półmaski antysmogowe. Mieszkańcy mogą też za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej.
W Poznaniu rozpoczęła się już dziesiąta edycja akcji "Trzymaj ciepło". Program umożliwia przeprowadzenie bezpłatnych badań termowizyjnych budynków i ustalenie którędy ucieka ciepło. Pozwala to zaplanować działania modernizacyjne związane z ociepleniem.
W poznańskich szkołach zamontowano pierwsze mierniki do badania jakości powietrza. Docelowo 87 szkół w Poznaniu, i prawie drugie tyle na terenie metropolii poznańskiej, będzie miało możliwość śledzenia na bieżąco poziomu zanieczyszczenia powietrza.
Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna antysmogową akcję edukacyjną wśród Polaków. Prezes NIK podpisał dziś porozumienie z Global Compact Network Poland i Krakowskim Alarmem Smogowym – organizacjami wspierającymi ochronę środowiska.
W Warszawie powstał odcinek chodnika, który pochłania smog. Zbudowała go firma Skanska we współpracy z zarządem dróg miejskich i partnerami naukowymi. Planowana jest budowa kolejnych 6 tys. m kw. takich chodników.
Od 19 września można składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze". Projekt zakładający wsparcie finansowe w zakresie wymiany przestarzałych pieców i docieplenia domów cieszy się jak dotąd sporym zainteresowaniem, o czym minister Henryk Kowalczyk poinformował na środowej konferencji prasowej. Z danych resortu wynika, że złożonych zostało już 12 tys. wniosków.
Reprezentanci dziewięciu krajów z pięciu kontynentów znaleźli się w finałach Smogathonu 2018, konkursu polegającego na szukaniu rozwiązań użytecznych w walce ze smogiem. Finał konkursu i wybór najlepszego spośród 12 projektów odbędzie się w Krakowie.
Mieszkańcy Gliwic mogą korzystać z aplikacji, dzięki której poznają prognozy jakości powietrza w mieście na trzy dni do przodu. Miasto rozpoczęło pilotażowy projekt prognozowania jakości powietrza.
Lublin przeprowadzi inwentaryzację źródeł ogrzewania wszystkich budynków i lokali w mieście i stworzy bazę danych na ten temat. W przyszłym roku wyda 1 mln zł na wymianę pieców w domach i mieszkaniach prywatnych, będzie też kontynuował termomodernizację miejskich budynków.
Opole może pochwalić się nowatorskim system do oceny dokładnego rozkładu zanieczyszczeń powietrza. To autorskie i unikatowe rozwiązanie jest pierwszym tego typu systemem w Polsce, a może nawet i na świecie. W programie ochrony jakości powietrza w tym mieście czynny udział bierze również firma Abrys, koordynując kampanię edukacyjną „Czyste powietrze – oddech dla Opola”.
Badania przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazują, że w 80 proc. gmin nie ma sprawnie działającego mechanizmu kontroli zakazu spalania śmieci. Średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to 0,5 mandatu rocznie. Wykryto 5 tys. przypadków spalania odpadów, a wystawiono tylko ok. 3 tys. mandatów. Oznacza to, że w 40 proc. sytuacji osoby popełniające wykroczenie uniknęły kary.